Tisztelt Látogatók!
Mint ahogyan az a fenti képen is jól látszik, a parkokat MINDENKI csak saját felelősségére látogathatja szeles, viharos időjárási körülmények között. Ez azt hiszem, mindenki számára egyértelmű felhívás, ami a parkok vagy strandok minden bejáratánál jól olvasható. Miért van erre szükség? Ezt szeretném Önökkel megosztani.
A város vezetése forrást és figyelmet fordít az idősebb parkfák és fasorok fenntartására, annak érdekében, hogy például a Tagore sétány platánjai még sokáig meghatározó elemei legyenek a balatonfüredi látképnek. Évről évre több százas nagyságrendben ültetünk ki új, fiatal fákat, amivel a város levegője bizonyosan javul, de még a mikroklímára is pozitívan hat. A mi szerepünk a gyakorlati megvalósítás. Fenntartó és alakító metszést végzünk évente a teljes balatonfüredi állomány 30%-án, ez nagyságrendileg kb. 2000-2500 db fa évente. Ezek olyan munkálatok, melyet a fák életritmusa ősz végétől – a tavasz beköszöntéig tesznek lehetővé. Fontos feladatunk a kártevők elleni védekezés is. Különösen az érintett fajok tekintetében, mint például a platán vagy a gesztenye. Természetesen indokolt esetben, elsősorban elszáradt/elhalt/balesetveszélyes részek eltávolítását az év minden szakaszában elvégezzük a város közterületein lehetőség szerint.
Mi okozza azt, hogy egyre többször hallani teljesen egészségesnek tűnő fák kidőléséről/kivágásáról? Miért szaporodnak az elszáradt ágak, ágvégek vegetációs időszakban is? Miért száradnak ki 1-2-3 év fejlődés után egyik pillanatról a másikra fiatal fák?
- Klímaváltozás:
Szélviszonyok tekintetében, irányuk megváltozott, erejük nőtt. A hőmérséklet ingadozás óriási, ami nemcsak ránk, hanem a növényállományra is hatást gyakorol. A téli vegetáció, aminek hónapokon keresztül kellene tartania, egyre rövidül. Heves esőzések növelik a talajeróziót. A talaj vízszintjének ingadozása többszörösére nőtt, főleg a parti részeken, ahol a Balaton vízszintemelése is befolyásoló. Esetenként hetekig tartó szárazság következik be.
- Nem látható korhadások és gyökérelhalások:
Szakembereink felkészültek, ez megmutatkozik a város zöldterületein. De van olyan belső korhadás, valamint gyökérzónai sérülés, amit csak és kizárólag műszeres favizsgálattal lehet meghatározni és minősíteni az adott fa egészségügyi állapotát. Ezt a típusú favizsgálatot minden évben egy erre a feladatra szakosodott cég végzi. Nem meglepő módon nem tudja a város mind a 10.000-nél is több fáján elvégezni. Mindig a legforgalmasabb, legnagyobb kérdéseket magában rejtő fáinknál veszünk igénybe külső segítséget. A fákat is egyre több új kórokozó és betegség támadja, amiket nehéz feltérképezni és kivédeni.
- Nem megfelelően kialakított fasorok:
A 20-30 éve vagy még annál is régebben telepített fasorok, csoportosulások nem megfelelő tervezése a mai napig a város több pontján problémát jelent. Például a Tagore sétány vagy a Szabadság utca platánsorai, vagy az alábbi képen látható Blaha szobor mögötti fenyőcsoport, de példaként hozhatnám a Kiserdő társításait is. Mindegyik helyen a sűrűség, a nem megfelelő tő táv okozta nyurgulás, valamint a sűrű lombkorona okozta alsó részek kopaszodása a fő probléma.
- Nincs tökéletes megelőzés:
Egy ekkora területen, ilyen mennyiségű és koros állomány fenntartását nem lehet maradéktalanul lefedni faápolás szempontjából. De törekszünk rá. Folyamatosan fiatalítjuk az állományt, permetezünk, gallyazunk, kivágunk, visszafiatalítunk parkfákat a balesetek megelőzése, valamint a növényegészségügyi helyzet fenntartása, javítása érdekében.
Végezetül szeretném megkérni Önöket, hogy amikor az előrejelzés szerint is változékony idő várható erősödő széllel, ne a parkokba, a fák alá tervezzenek programot, a balesetveszély elkerülése érdekében. Zivatarok, villámlás esetén hasonló a helyzet, nem tanácsos fák alatt menedéket keresni. Továbbá még egy dolog: amikor a kosaras emelőt munka közben látják a sétányon, kollégáink pedig hangos motorfűrészekkel végzik a feladatukat, kérem hogy ne az legyen az első gondolatuk, hogy „Ezt miért pont most kell csinálni?!”. Inkább az jusson eszükbe, hogy a parkfenntartók munkája nélkül a Tagore sétányon már egy sem állna az öreg platánok közül.
Balatonfüred számos védett, öreg fával rendelkezik megjelölten, amiket érdemes felfedezni, de számos gyönyörű, egyedi értékű fa is található még a városban.
Pádár Tamás
Parkfenntartás